Użytkowanie i pielęgnacja biżuterii

Srebro

Metalem szlachetnym najczęściej stosowanym do wyrobu naszej biżuterii jest srebro. Jest to stosunkowo miękki metal, który w naturalny sposób rysuje się, matowieje i ulega stopniowemu zużyciu. Co więcej, pod wpływem zanieczyszczeń atmosferycznych, tlenu oraz wilgoci, srebro ulega naturalnym procesom chemicznym powodując tzw. oksydację metalu (czernienie i matowienie), w wyniku której pokrywa się czarnym nalotem – warstwą siarczku srebra. Można ją usunąć samodzielnie, za pomocą specjalnej ściereczki, bądź u jubilera. Ponadto kontakt biżuterii ze środkami chemicznymi, chlorem, siarką oraz kosmetykami (takimi jak np.: lakier do włosów, perfumy, balsamy, itp.) znacznie przyspiesza oksydację srebra i może dodatkowo przyczynić się do jego odbarwień oraz matowienia. Aby zapobiec ww. efektom oraz spowolnić naturalne zużycie naszej biżuterii warto przestrzegać kilku zasad:
  • Przede wszystkim należy unikać sytuacji powodujących mechaniczne ścieranie się powierzchni biżuterii i zawsze zdejmować ją na czas wszelkich czynności mogących narazić ją na zniszczenie (sprzątanie, gotowanie, majsterkowanie, itp.)
  • Należy ograniczyć styczność biżuterii ze środkami chemicznymi oraz kosmetykami. Pamiętaj, aby zawsze zdejmować biżuterię przed kąpielą i myciem rąk!
  • Nie pozostawiaj srebrnej biżuterii w miejscach, w których jest wilgoć (łazienka, taras, sauna), w takim środowisku szybko zżółknie i zmatowieje.
  • Odpowiednio przechowuj swoją biżuterię: w miejscu z ograniczonym dostępem tlenu, najlepiej w specjalnych kuferkach lub pudełkach do tego przeznaczonych, dobrze jeśli każdy element jest umieszczony osobno, np. owinięty czystą szmatką lub w hermetycznie zamykanym woreczku strunowym. W ten sposób zminimalizujemy proces oksydacji srebra i zapobiegniemy wzajemnemu rysowaniu się biżuterii.

    Delikatna biżuteria z łańcuszka jest wyjątkowo podatna na załamania, splątanie czy zerwanie dlatego należy ją zawsze zdejmować przed snem i przechowywać luźno zwiniętą oddzielnie od innej biżuterii.
  • Aby biżuteria zachowała swój piękny wygląd, powinna być w miarę systematycznie czyszczona, w odpowiedni sposób. Zabrudzoną biżuterię można przemyć pod bieżącą, ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego płynu do naczyń, następnie wysuszyć i wypolerować za pomocą miękkiej szmatki (np. flanelowej). Nie wolno zostawić wilgotnej biżuterii. Nie zalecamy również do czyszczenia biżuterii stosowania pasty do zębów ze względu na obecne w niej związki fluoru i chloru. Jeśli chcemy odświeżyć biżuterię we własnym zakresie, sięgnijmy po profesjonalne, przeznaczone do tego środki (płyny, ściereczki), które można zakupić w sklepach jubilerskich.

    Stosując profesjonalne środki do czyszczenia biżuterii zawsze stosujmy się do instrukcji podanej na opakowaniu. Płyn do czyszczenia biżuterii jest substancją żrącą i należy zachować szczególną ostrożność przy jego użytkowaniu. Nie należy nim czyścić biżuterii zawierającej kamienie naturalne, zwłaszcza organiczne (bursztyn, koral, perła) oraz inne delikatne i wrażliwe na kontakt z wodą elementy, biżuterii oksydowanej, barwionej powierzchniowo czy powlekanej innymi metalami (np. pozłacanej).

    Optymalnym rozwiązaniem jest oddanie biżuterii w fachowe ręce złotnika — jubilera, który ją wypoleruje przy użyciu specjalnych past polerskich, a następnie podda kąpieli w myjce ultradźwiękowej. W ten sposób biżuteria odzyska dawny blask a po wszelkich powstałych w czasie użytkowania zarysowaniach nie będzie śladu.


Uwaga!

Biżuteria srebrna pozłacana, rodowana, oksydowana – tworząca cienką warstwę zewnętrzną wyrobu, ulega naturalnemu ścieraniu. Zmiana barwy takiej biżuterii nie jest wynikiem wady produktu i nie podlega reklamacji. Proces ten możemy jednak spowolnić stosując się do zasad dotyczących właściwego użytkowania i pielęgnacji biżuterii (patrz pkt 1-5). Podczas czyszczenia biżuterii zachowaj ostrożność, nie naciskaj zbyt mocno powierzchni metalu ani nie poleruj zbyt mocno, aby nie zetrzeć zewnętrznej warstwy rodu czy złota.